değer kaybı - Cogito Sözlük
Meydana gelen bir kaza sonucunda hasar alan araçta yapılan onarım, parça değişimi gibi işlemler nedeniyle aracın 2. el piyasasındaki değerinin düşmesine araç değer kaybı veya hasar değer kaybı denir. Yani bir bakıma aracın orijinalliğinin azalarak piyasadaki değerinin düşmesi anlamına gelir.
https://degerkaybim.org
Değer Kaybı
Değer kaybı rayiç bedeli nedir, bir trafik kazası yaşayanların düşündüğü konuların başında yer alır. Bu durumlar her gün yaşanabilecek olaylar arasındadır. Bunun sonucunda otomobil satılmak istenirse, ikinci el piyasasındaki normal değerinden daha düşük bir fiyat verilmek zorunda kalınır. Bu durum değer kaybı olarak adlandırılır.

Her ne kadar kusursuz bir tamir işlemi gerçekleştirilse de değer kaybı meydana gelir. Lakin bunu alabilmek için bir takım şartlar, koşullar da aranır. Bunlardan bir tanesi kusur durumudur. Müracaat eden kişi ya az kusurlu ya da kusursuz taraf olmalıdır. Ayrıca sağlanması gereken koşullar da mevcuttur.

Başvuru sigorta şirketlerine, Sigorta Tahkim Komisyonuna gidilerek yapılabilir. Ayrıca dava da açılabilir. Ancak bu konuda unutulmaması gereken konu değer kaybı ne kadar sürede alınır durumunun hepsinde değişkenlik arz edebildiğidir. Firmalar 15 gün içinde cevap vermek zorunluluğu taşır. Dava ise ortalama 9 ile 1,5 yıl arasında devam edebilir.

https://degerkaybibasvuru.net