Kickboks Nedir? - Cogito Sözlük
yumruk, tekme, diz ve sınırlı klinik uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş eklektik bir dövüş sporudur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir. Bu Spor dalının dünyadaki temsilcisi WAKO (Dünya Kickboks Organizasyonu Derneği) dur.

Kick boks’un temelleri Asya’da 2.000 yıl öncelerine kadar uzanmaktadır. Japon kick boksu 1960’lı, Amerikan kick boksu 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Japon kick boksu 1993 yılında K1 haline geliyor. Tarihsel olarak kick boks, çeşitli geleneksel dövüş sporu olarak düşünülebilir. Bu yaklaşım 1970’li yıllardan beri artarak bu sporu popüler hale getirmiştir. 1990’lı yıllardan beri ise kick boks, değişik dövüş tekniklerinin birleşmesi karma dövüş sporlarının ortaya çıkmasında kullanılabilmektedir.

Tekme boks, tekme ve yumruk içeren içeren bir spor dalı olduğu için muhakkak eldiven, kask ve dişlik gibi malzemelerin kullanımı zorunludur. Bu sporda uzmanlaşmak isteyenler için iyi söylediklerini dikkate almak ve söylediklerini harfiyen yerine getirmek gerekir. ilk birkaç ay kondisyon çalışmakla geçer. Daha sonra teknik ve taktik antrenmanlara geçilir. Tekme, yumruk, ve diz darbeleri zaman içerisinde sporcuya öğretilir. Gardını hangi yönde nasıl alması gerektiğini anlatılır. Kick boks’un sadece saldırı sporu açılır; saldırı ve savunmanın aynı dozajda.

kickboks